czwartek, 7 czerwca 2018

Jak zacząć prawidłową pielęgnację włosów? cz. I BJUTI CZWARTEK

Dzisiaj długo wyczekiwany post- włosingowy. Jak zacząć prawidłową pielęgnację i jakie ja widzę efekty? Zapraszam do czytania ♥



Na zdjęciu wyżej widzicie zdjęcie, kiedy moje włosy są po farbowaniu, aktualnie zafarbowałam je na naturalny kolor i będę tylko je pielęgnować coraz to nowymi sposobami, żeby zobaczyć, co warto Wam polecić, a co niekoniecznie. 



Jednak od czegoś trzeba zacząć i wcale nie musi to być od razu codzienna pielęgnacja, wystarczą małe rzeczy, za które wasze włosy będą Wam wdzięczne ♥ 


Moją pielęgnację włosów zrobię w następnym poście. Dzisiaj chciałam powiedzieć Wam, jak  w ogóle zacząć i co jest najważniejsze. 



1. SZAMPON; ta sprawa jest naprawdę najważniejsza, tym bardziej, jeśli myjecie włosy codziennie, lub co 2 dni. Szampony dzielą się na różne rodzaje. Jednak to, co powinno Was interesować, jeśli wybieracie zdrowe włosy to skład. Oczywiście nie od razu będziecie wiedziały, które składy są dobre, a które złe, ale najważniejsze jest, aby nie używać na co dzień mocnych szamponów.

Jakie to szampony mocne? 


To szampony z tzw. SLS lub SLES czyli Sodium Laureth Sulfate jest to mocny detergent myjący, którego nie powinniśmy używać codziennie, ale maksymalnie raz na tydzień. Niestety, większość popularnych szamponów zawiera własnie ten składnik. Oczywiście nie znaczy to, że teraz macie wyrzucić wszystkie szampony, po prostu warto używać go rzadziej, a na pewno zobaczycie różnicę. 





W takim razie, jakie szampony używać na co dzień? 


Łagodne szampony niestety są droższe, niż te mocne. Też byłam sceptycznie do tego nastawiona, nie chciałam płacić więcej i uważałam, że to nie robi różnicy. Pomyliłam się, widzę znaczącą różnicę, są odżywione u nasady, skraca się też czas ich świeżości i przetłuszczania. Jakie to szampony łagodne? Podam Wam parę przykładów z Rossmana. 



Niestety, tylko te dwie marki, z całego Rossmana mają łagodne szampony. Ja posiadam ten 1, kosztował 22 zł, ale mam go już ponad 2 miesiące, a jeszcze się nie skończył, więc jest bardzo wydajny. 

2. RODZAJ WŁOSÓW

To jest bardzo ważne, bo od tego zależy Wasza dalsza droga pielęgnacji. Są 3 typy włosów. 

NISKOPOROWATE; Włosy o niskiej porowatości mają ciasno przylegające do kory włosa łuski, które są ułożone regularnie i bardzo trudno jest je poruszyć. Takie włosy są odporne na uszkodzenia, wszelkie zabiegi fryzjerskie, ale i stylizację. Są to włosy z natury zdrowe, gładkie i błyszczące (niezależnie od tego, jakich kosmetyków użyjemy). Nie wymagają one aż tak bogatej pielęgnacji, a nawet wręcz odwrotnie – powinnyśmy ją ograniczać, bo bardzo łatwo niskoporowate włosy obciążyć. Źle dobrane substancje odżywcze zamiast wnikać w głąb włosa osiadają na nim tworząc dodatkową powłokę i sprawiając, że włosy tracą sprężystość, witalność i swój naturalny blask. 

WYSOKOPOROWATEWłosy o wysokiej porowatości to przeciwieństwo tych przedstawionych powyżej. Mogą mieć podwyższoną porowatość na skutek zniszczenia nieodpowiednimi zabiegami fryzjerskimi, niedostateczną ochroną lub niewłaściwą pielęgnacją, ale mogą też być wyskoporowate z natury. Tak właśnie często jest w przypadku włosów kręconych, ale nie tylko. Włos o wysokiej porowatości ma nieregularnie rozmieszczoną łuskę, która mocno odstaje od kory włosa i bardzo łatwo reaguje na zmiany temperatury czy wilgotności powietrza. Nawet jeśli uda nam się chwilowo domknąć ją odpowiednim traktowaniem, nie jest to nigdy efekt trwały

ŚREDNIOPOROWATEWiększość włosów ma porowatość, którą możemy opisać jako średnią, ponieważ nie wykazuje wyłącznie cech włosów o porowatości wysokiej ani niskiej. Ich łuski są ułożone raczej regularnie i nieznacznie odstają od kory włosa. Takie włosy zwykle są najłatwiejsze w pielęgnacji, ponieważ lubią się z większą ilością składników odżywczych. Włosy o średniej porowatości są w skrócie 'normalne', raczej nie sprawiają większych problemów, ale czasem mogą się puszyć. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie określić porowatości to najprawdopodobniej jest ona właśnie średnia.


Chciałam, żebyście dobrze zrozumieli porowatości włosów i dobrali pod siebie. Istnieją testy na porowatość, np tu https://wwwlosy.pl/test-porowatosci-wlosow/ 

3. PIELĘGNACJA 

Mam tu na myśli prawdziwą pielęgnację, czyli nie tylko kupne odżywki. Nawet nie wyobrażacie sobie, jak wiele produktów z Waszej kuchni przyda się Wam do włosów ♥ Proste, tanie przepisy, które odżywią włosy. Musicie jednak pamiętać, że wszystko musicie po prostu przetestować i zobaczyć, jak reagują na to Wasze włosy. Moje np. najbardziej lubią olejowanie oraz peelingi. 


Na dzisiaj chciałam, żebyście zobaczyli, że szampon jest ważny oraz trzeba zobaczyć, jaka jest Wasza porowatość włosa, a dopiero potem zaczęli działać. Nie martwcie się, jak już zaczniecie będziecie widzieli efekty ♥ Za tydzień kolejny post z tej serii! 

2 komentarze:

  1. Bardzo fajne porady, moje włosy to ciągła walka z nimi. Obs ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy i pomocny artykuł. Warto pamiętać również o prawidłowym suszeniu i stylizacji włosów.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Modelina Agaty , Blogger